Аніме підкорює серця маленьких українців: чи варто батькам боятися?
На сьогоднішній день серед дітей нашої країни стали популярними аніме.
Аніме – стиль анімації, що походить з Японії. Головна відмінність від анімації інших країн полягає в тому, що аніме орієнтується не на дитячу, а переважно на підліткову чи навіть дорослу аудиторію. Крім того в аніме міститься надмірна кількість насильства й еротики. Культура японського народу значно відрізняється від нашої і тому частина символів, сюжетів неправильно сприймається нашими підлітками та трактуються їми.
Діти цілодобово дивлячись японські мультики, переодягаються у костюми улюблених героїв, а далі зависають у світі аніме та перестають дружити, говорити і вчитись у реальності.
Чи існує вплив аніме на реальний світ?
Багато психологів стверджують, що мультфільми в стилі аніме дійсно здатні надавати на дитячу та підліткову психіку негативний вплив. При цьому удари по незміцнілий дитячому свідомості наносяться в декількох напрямках:
- Спотворення соціальних цінностей. Чому це відбувається? Нерідко за сценарієм позитивні герої, які спочатку роблять позитивні дії, виявляються злими чаклунами або магами. Російські мультфільми ж побудовані так, що негативні персонажі спочатку мають характерну зовнішність. Тобто, переглядаючи їх, діти знають, що добра принцеса, як правило, красива, а зла чаклунка потворна.
- Фантастична реальність, яка показана в аніме, вельми приваблива для дітей і підлітків. Відповідно, їм не хочеться повертатися в реальне життя. Нерідко надто захоплений і тривалий перегляд таких мультфільмів породжує у дітей ескапізм — тобто відхід від реальності. На цьому тлі дитина намагається свідомо піти від спілкування з однолітками, замикається, відстає у навчанні.
- Стрес для дитячого мозку викликає занадто швидке мельтешение кадрів і постійна зміна сюжету. Нервова система дитини при цьому знаходиться в постійній напрузі. Навіть після закінчення мультфільму їй важко прийти до свого попереднього стану.
- Негативно впливає на дитячу свідомість також різка зміна кольорів в мультиплікаційних фільмах аніме. Це особливо шкідливо для людей, які страждають на епілепсію і прихованими нервовими розладами. Відомо, що одна з серій «Покемони» викликала безліч випадків епілептичних припадків більш ніж у 600 підлітків. Після цього інциденту серія була заборонена до показу на телебаченні.
- Ще одна негативна сторона — сцени, де головні герої вбивають один одного і перетворюються в різних монстрів. Фахівці вважають, що це породжує жорстокість і може послужити причиною розвитку різних психічних відхилень у дітей і підлітків.
Який саме цей вплив – позитивний чи негативний?
Цей вплив на психіку людини залежить від її віку. Часто аніме, що призначене підліткам і дорослим потрапляє на очі дітям, тому має місце негативний вплив. Наприклад, до 6-7 віку у людини відсутнє критичне мислення. Образи з екрану закладаються на рівень підсвідомого і сприймаються як правдиві, тож діти їх наслідують буквально.
Секрет впливу аніме – у сильних емоціях, які передаються графічно: великі очі, контрастні яскраві картинки, швидка зміна кадрів. Наприклад, сцени насилля в аніме промальовані більш чітко графічно, ніж в бойовиках.
Ці сильні емоції – фантазійний світ суперможливостей, супер-ідеї спасіння людства – так захоплюють молодь, що реальний світ виглядає у їх сприйнятті нецікавим, нудним, сірим. Не забуваємо також про гормони дофамін та кортизол, які великими порціями отримуються через ці картинки. У реальному житті, щоб мати такий гормональний сплеск, потрібно жити у спортзалі.
Інтенсивність та зрозумілість почуттів гарантує аніме широку популярність серед підлітків. Якщо це аніме мотивує на спорт, навчання, розвиток своїх реальних комунікативних можливостей, це прекрасно, бо ми це побачимо і в реальності підлітка. Якщо в аніме стерті чоловічі і жіночі ролі, насилля, сексуальна розкутість – то це ми побачимо згодом у поведінці людини, що сидить на аніме.
Негативний вплив аніме буде мати місце, коли людина не має інших захоплень, її психіка знаходиться в стресі та у важких емоційних переживаннях.
Яка небезпека аніме?
Різка зміна контрастних кольорів небезпечна для людей, схильних до епілепсії або які страждають прихованими психічними хворобами. Так, 38 серія аніме-серіалу «Покемони» викликала епілептичний припадок у 685 японських підлітків, після чого була заборонена для показу.
Чи може аніме викликати залежність?
Так, якщо немає здорових взаємин з батьками. Якщо батьки принижують, ображають, навіюють страх – це грунт для розвитку залежностей. А аніме може виглядати, як прихисток – простір, де дитину зрозуміють.
Рекомендації батькам:
В сучасному світі досить важко захистити дитину від телебачення і будь-яких комп’ютерних ігор. Володіючи деякими знаннями і умінням користуватися інтернетом, можна переглянути будь-який фільм або завантажити гру. У зв’язку з цим не варто повністю забороняти синові чи доньці користуватися інтернетом. Завдання батьків — пояснити своєму чаду, як це робити правильно. Отже, розглянемо кілька простих порад:
- Важливо контролювати час, проведений сином або донькою біля монітора комп’ютера. Психологи стверджують, що діти молодшого віку повинні проводити біля монітора не більше 40 хвилин в день, а підлітки не більше 2 годин.
- Батьки повинні стежити за тим, що саме дивляться їхні діти. Якщо мультфільми містять сцени насильства або сильно спотворюють реальність, слід пояснити своєму чаду, що дивитися такі фільми не можна. При цьому не можна просто забороняти. Мама і тато повинні знайти вагомі аргументи і донести до дитини всю небезпеку такого контенту.
- В сім’ї необхідно створити довірчі і теплі відносини. Ваш син або дочка ні в якому разі не повинні шукати в віртуальному світі розради і ховатися в ньому від конфліктів в сім’ї.
- Батьки повинні постаратися знайти для свого чада різні захоплення, які допоможуть йому не думати про мультфільми і комп’ютерних іграх. Наприклад, можна віддати сина або дочку на спортивну секцію, записати в гурток малювання, віддати на бальні танці.