Психологічний вісник. Профорієнтація старшокласників.

Час швидко плине. Діти ростуть, підходить навчання в школі до завершення і постає вибір – обрати майбутню професію.

До вступної кампанії лишається все менше часу, а багато майбутніх абітурієнтів все ще не можуть визначитися з напрямком своєї майбутньої професії. Існує безліч порад, як обрати професію, але мало-де пишуть про помилки, яких часто припускаються молоді люди.

Обираючи майбутню професію кожен бажає:  щоб вона була цікава, щоб можна працевлаштуватися після отримання освіти  на достойне місце, та й дохід був достатній. Тбто щоб робота була  цікава, подобалась, приносила задоволення та дохід стабільний. Як то кажуть на роботу як на свято.

Перед майбутніми випускниками стоїть не аби-який складний вибір. Обрати треба зараз, а працювати потім. Часто учні шкіл обираючи професію роблять одні й ті самі помилки:

 

1. Піддатися стереотипам

Сьогодні існує багато стереотипів стосовно престижу професії. Наприклад, юрист або економіст вважаються престижними, а от слюсар або машиніст – ні. Хоча варто задуматися, які з наведених професій корисніші для нашого з вами життя. Потрібно враховувати не престиж, а власні здібності, потяг до тієї чи іншої справи, та можливість подальшої реалізації себе.

2. Піддатися впливу друзів

Для юних людей дуже характерне ототожнення себе із загальною компанією. Багато-хто прагне не виділятися, і легко піддається впливу. Це припустиму при виборі фільму на вечір, наприклад, але аж ніяк при виборі професії на все життя. Тут потрібно все обміркувати самостійно, оскільки помилка може коштувати дуже дорого. Прислухайтеся до свого внутрішнього голосу.

3. Ставлення до професії виходячи зі ставлення до конкретної людини даної професії

Якщо ви любите доктора Хауса, це не означає, що медицина – то ваше. Якщо ваш кумир Анджеліна Джолі, це не означає, що ви також зможете опанувати акторське ремесло. Будь-яка професія – це набагато більше, ніж здається, це не лише привабливий результат, це важка праця. Відчувати симпатію до людини, чи образу з телеекрану – це не те саме, що захоплюватися професією. Якщо вам не подобається ваш викладач з географії, це не означає, що географія – нецікава, не варта уваги наука. Ви можете не знати всі аспекти, на які варто зважати, лише спостерігаючи збоку. Слід цікавитися, на сам перед, професією, а не її представниками.

4. Нездатність або небажання ототожнити професію із необхідними знаннями

Для прикладу можна розглянути іноземну мову. Знання іноземної мови, на сьогоднішній день, необхідне практично в кожній професії – перекладач, редактор, журналіст, маркетолог, економіст – список може бути дуже довгим. Необхідно з’ясувати, знання в якій царині вам потрібні, щоб не просто вступити на бажаний факультет та спеціальність, а працювати в даному напрямку. Для цього варто вивчити більш детально кожну професію, яка вас цікавить.

5. Хибне уявлення про роботу в сфері матеріального виробництва

На сьогоднішній день робочі спеціальності, як їх звикли називати, дуже відрізняються від тих, якими вони були років 10 тому. Невпинний технічний прогрес робить кожну професію дедалі захоплюючою, більш модернізованою та престижною.

6. Не усвідомлення або недооцінка/переоцінка власних фізичних здібностей

Деякі професії вимагають певної фізичної підготовка або певних показників фізичного та психічного здоров’я. На це необхідно зважати. Особливо, якщо ви розглядаєте професію, що пов’язана з певними ризиками.

7. Нехтування або небажання з’ясувати власні схильності та здібності

Якщо вам важко визначитися з професією, яка вас цікавить, то варто звернутися до профконсультантів, порадитися з батьками. Сьогодні існує безліч методів, які допоможуть вам розкрити себе та пізнати краще власні здібності. Але не варто довіряти власну долю, наприклад, тестам з інтернету – це досить ненадійне джерело. До вибору професії необхідно підійти з усією серйозністю та відповідальністю. Пам’ятайте, що це ваше життя.

Окрім того, варто з’ясувати ситуацію на ринку праці, затребуваність професії у вашій країні або навіть місті.

https://www.youtube.com/watch?v=WlM1_S9rIWs

https://www.youtube.com/watch?v=t0MX_exjq8Q

 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *